Ogrzewanie na podczerwień – w czym tkwi jego fenomen?
Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po ekologiczne systemy ogrzewania. Okazuje się, że powodem jest nie tylko jego pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale również i oszczędności, jakie ze sobą niesie. Stosowane w domach ogrzewanie na podczerwień to bardzo wygodne rozwiązanie, które jest znacznie ciekawszą alternatywą dla staromodnych kaloryferów, wiszących na ścianie. Jak działa i jakie jeszcze zalety posiada? O tym w dzisiejszym artykule!
Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
Tego typu ogrzewanie działa dzięki wykorzystaniu energii promieniowania, która zgodnie z prawami fizyki przemieszcza się w pomieszczeniach w postaci fal elektromagnetycznych. W praktyce oznacza to, iż do przemieszczania się energii cieplnej nie potrzeba powietrza. Tradycyjne metody ogrzewania opierają się na ruchach mas powietrza, które się porusza. Ciepłe masy powietrza są lżejsze, w związku z czym brną ku górze, wypychając zimne powietrze ku dołowi. W ogrzewaniu na podczerwień ciepło przemieszcza się jednak poprzez wysyłane fale. Te z kolei zostają zaabsorbowane przez przedmioty oraz żywe organizmy. Dzięki temu są one bezpośrednio ogrzewane – bez konieczności podgrzewania powietrza. Ogrzewane jest więc całe pomieszczenie, jego ściany oraz znajdujące się w nim meble oraz żywe osoby. Z tego też względu jest ono znacznie bardziej wydajne. Nie dochodzi bowiem do strat na skutek ulatniania się z pomieszczenia mas ciepłego powietrza.
Ogrzewanie na podczerwień – zalety
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że jest ono znacznie bardziej korzystne – w porównaniu do ogrzewania tradycyjnymi metodami, np. kaloryferem. Dzięki ogrzewaniu na podczerwień w pomieszczeniach odczuwa się bowiem temperaturę nawet o 3 stopnie wyższą od tej, którą można uzyskać za pomocą ogrzewania tradycyjnego. To z kolei ma ogromne znaczenie na ilość energii elektrycznej, jaką urządzenie musi zużyć, aby ogrzać pomieszczenie. W przypadku osób dogrzewających pomieszczenia farelkami – znacznie zredukuje to wysokość rachunków za prąd. Jednak w przypadku osób, które w domach stosują ogrzewanie centralne – opłaty będą kształtowały się na podobnym poziomie. Niewątpliwie jednak zaletą ogrzewania na podczerwień jest fakt, iż jest ono znacznie bardziej ekologiczne. Ponadto nie wymaga również konieczności rozpalania w piecu, co dla osób posiadających w domu piec, okaże się dużą oszczędnością czasu i wysiłku.
To nie wszystko
Na tym jednak jeszcze nie koniec zalet tego typu ogrzewania. Okazuje się również, żebrak ruchu powietrza ma zbawienny wpływ na osoby, które zmagają się z alergiami. Zmniejszone ilości krążącego powietrza nie powodują unoszenia się wraz z nim drobinek kurzu. Dodatkowo jonizuje ono powietrze ujemnie, co wpływa korzystnie na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Promieniowanie podczerwone wpływa także na stan budynku – promieniowanie pochłaniane przez przegrody budowlane sprawia, że są one suche oraz ciepłe. To z kolei powstrzymuje rozwój pleśni i grzybów. Zdaniem wiele osób, które zainwestowały w tę technologię, jej ogromną zaletą jest także nowocześniejszy wystrój pomieszczeń. Zastosowanie paneli grzewczych zwalnia bowiem z obowiązku montowania na ścianach grzejników. Nie wspominając już o tym, że mogą one imitować lustro lub zostać pokryte rodzinną fotografią.
Gdzie kupić urządzenie na podczerwień?
Jeżeli zdecydowałeś się już na zamontowanie paneli na podczerwień we własnym domu, warto odwiedzić stronę sklepu internetowego Ekoodczerwien.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych urządzeń, które cieszą oczy nie tylko nowoczesnym designem, ale również i wysoką funkcjonalnością. Warto również zapoznać się z atrakcyjnymi promocjami, jaki sklep ten przygotował dla swoich klientów.